Ten kurs przeszedł moje najśmielsze oczekiwania!

Było to bardzo intensywne 10 dni. Niespodziewałem się, że szkolenie na trenera personalnego, zaprowadzi mnie do tak pięknego miejsca. Spójrzcie tylko na widok z mojego domku:

Piękne okoliczności przyrody z pewnością sprzyjały przyswajaniu wiedzy, której były naprawdę ogromne ilości.

Szkolenie na trenera personalnego uznawałem jako zło konieczne – zdobycie licencji. Okazało się jednak, że byłem w dużym błędzie. Dzięki instruktorom z najwyższej półki mogłem podszkolić się w wielu aspektach treningu siłowego, planowania rozwoju oraz dietetyki i suplementacji. Można powiedzieć, że kurs podzielony był na kilka głównych elementów:

  1. Dietetyka i suplementacja
  2. Anatomia człowieka oraz elementy fizjoterapii
  3. Przeprowadzenie prawidłowej rozgrzewki
  4. Nauka podstawowych ćwiczeń siłowych
  5. Trening wydolnościowy
  6. Programowanie treningów

Dietetyka i suplementacja

Poprowadzona została przez niewątpliwie jednego z bardziej rozpoznawalnych ludzi w tej dziedzinie – Jakuba Mauricza. Sam nie rozważam rozpisywania planów żywieniowych dla moich podopiecznych, ponieważ według mnie są od tego dużo lepsi specjaliści, którzy zdobywają wiedzę przez wiele lat. Pomimo to podstawy muszę znać i właśnie taką wiedzę uzyskałem na kursie, bez rozwodów nad szczegółami – same konkrety które powinien znać każdy trener.

Anatomia człowieka wraz z elementami fizjoterapii

Szczerze mówiąc ten moduł był dla mnie najmniej przydatny, ale to ze względu na moje studia na kierunku fizjoterapii 🙂 Fajnie było jednak przypomnieć sobie jak wyglądała nauka na pierwszym roku studiów.

Bardzo się jednak cieszę, że tak dużo czasu zostało poświęcone na naukę anatomii. Moi koledzy na kursie mieli naprawde dużo wiedzy do przetrawienia. Znajomość anatomii i biomechaniki człowieka to podstawy do prowadzenia bezpiecznego i optymalnego treningu. Chociaż większość moich podopiecznych przychodzi z myślą o trenigu siłowym to bardzo często wprowadzam elementy treningu medycznego oraz rehabilitacji, aby poprawić nieprawidłowości w ich układzie ruchu.

Przeprowadzenie prawidłowej rozgrzewki

Myślę, że każdy na lekcjach wf-u czy podczas innych zajęc sportowych nie raz usłyszał o znaczeniu rozgrzewki. Jednak większość rozgrzewek w jakich do tej pory uczestniczyłem podczas zajęć nie było przeprowadzanych prawidłowo.
To właśnie rozgrzewka przygotowywuje nasz układ mięśniowy, ale także układ nerwowy(!) do ćwiczeń. Dzięki niej możemy w pełni wykorzystać nasz potencjał oraz zrobić to bezpiecznie

Po krótce prawidłowa rozgrzewka powinna zawierać:

  • Podniesienie ciepłoty ciała
  • Aktywacja mięśni, które będą pracowały w części głównej treningu
  • Mobilizacja „słabych punktów”
  • Pobudzenie korpusu do stabilizacji
  • Aktywacja układu nerwowego (poprzez wykorzystanie kilku szybkich, dynamicznych ruchów)

Nauka prawidłowych wzorców głównych ćwiczeń siłowych

Mam tutaj na myśli takie ćwiczenia jak: pompki, przysiady, martwy ciąg, podciąganie na drążku…

Oczywiście nie chodziło tylko o naukę nas samych prawidłowej techniki ćwiczeń, ale głównie jak prawidłowo przekazać informację podopiecznemu i na co zwrócić szczególną uwagę. Poznaliśmy także ćwiczenia dodatkowe oraz wspomagające rozwój ćwiczeń „głównych”. Przykładowo planując progresję pompek zaczynamy (w zależności od etapu rozwoju siłowego danej osoby) od podporów przodem, następnie przechodzimy do ekscentrycznego opuszczania z podporu, na kolejnym etapie możemy skorzystać z floor press. Prostym sposobem do progresowania pompek będzie także zwiększanie kąta pochylenia tułowia względem podłoża.

Trening wydolnościowy

Podczas tego modułu poznaliśmy główne wytyczne dla róznych wysiłków fizycznych.

Cardio – czyli długotrwały wysiłek fizyczny (minialnie w okolicach 30min) podczas którego pracujemy w zakresach tlenowych naszego tętna do ok 75% HR MAX. Powinniśmy go traktować jako trening regeneracyjny, przyspiesza on bowiem metabolizm tkanek, poprawia krążenie krwi w organiźmie, a co za tym idzie dostarczanie wartości odżywczych do tkanek. Zwiększa proces odprowadzania limfy. W sytuacjach kiedy zaczynamy naszą przygodę z treningami, cardio będzie świetnym narzędziem do przygotowania układu krążeniowo-oddechowego do wysiłku. W momencie kiedy podopieczny przygotuje serce do cięższej pracy oraz zwiększy swoje VO2 max można przejść do treningów interwałowych, które niosą za sobą dużo więcej korzyści.

Interwał ekstensywny – stosunek czasu pracy do przerwy 1:1. Wraz ze zmęczeniem czas przerwy się wydłuża, aby utrzymać intensywność ćwiczeń na wysokim poziomie. Jest to bardzo dobra forma ćwiczeń dla osób mniej zaawansowanych.

Interwał intensywny – w tej formie treningu wydolnościowego czas pracy do czasu przerwy jest stały

Trening interwałowy niesie za sobą dużo więcej korzyści niż trening cardio:

  • Wzrost wrażliwości insulinowej
  • Zwiększona powysiłkowa konsumpcja tlenu (dług tlenowy)
  • Wyrzut hormonów anabolicznych – testosteron, hormon wzrostu, IGFa, glut 4
  • Stymulacja włókien szybkokurczliwych
  • Poprawa metabolizmu tkanek
  • Kształtowanie wytrzymałości beztlenowej
  • Poprawa buforowania metabolitów

Programowanie treningów

Był to ostatni z modułów naszego kursu. Dowiedzieliśmy się jak prawidłowo planować mikro- / mezo- oraz makro-cykle. Poznaliśmy podstawowe zasady periodyzacji treningu siłowego oraz to co powinna zawierać każda jednostka treningowa. Są to takie elementy jak:

  • Kształtowanie umiejętności technicznych – trening wzorca – ćwiczenia najbardziej złożone
  • Poprawa zdolności motorycznych takich jak szybkość, zwinność, moc, eksplozywność
  • Ćwiczenia siłowe
  • Praca skierowana na hipertrofię sarkoplazmatyczną – zdrowie mięśnia – przekrwienie

Szczerze mówiąć kurs był bardzo obszerny i zajeło mi wiele tygodni po jego skończeniu zanim wszystko przetrawiłem i wprowadziłem do pracy. Do tego momentu często wracam do notatek i przypominam sobie niektóre niuanse. Z tego względu mówię, że „ten kurs przerósł moje oczekiwania”. Pozwolił mi powiększyć swój warsztat ćwiczeń oraz poznać tajniki pracy z podopiecznymi. Z tego miejsca, wszystkim osobom które czytają ten wpis i myślą o uczestnictwie w takim kursie, szczerze mogę polecić szkolenie na trenera personalnego w Mauricz Training Center.

Jeśli tak jak inni chciałbyś trenować razem ze mną, zapraszam do zapoznania się z moją ofertą

Aby być na bieżąco z naszymi działaniami śledź nas na Facebooku oraz Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *