Warsztaty Keeno Kettle

Jak ćwiczyć z kettlami

Tydzień po szkoleniu „Mobility Trainer” poraz kolejny spotkaliśmy się z Krzyśkiem Bajerą. Tym razem by omówić temat wykorzystania odważników kettlebells w treningu. Moim zdaniem jest on osobą, która w tym temacie ma bardzo wiele do powiedzenia. Nie bez powodu posiada status CKB TT – Instructor (Centrum Kettlebell Polska, Top Team Instructor).


Wydawać by się mogło, że temat jest banalny. Odważniki o kształcie czajnika z nieuporządkowanymi prostolinijnie wagami i co więcej? Okazuje się jednak, że kwestia kettli jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Coraz więcej osób sięga na siłowni po ten XVII wieczny przyrząd treningowy, ale czy każdy z nich wie jak się nim posługiwać? Co można z nimi zrobić oraz co najważniejsze jak robić to bezpiecznie?

Warto zacząć od tego, że istnieją dwa główne rodzaje Kettli.

  1. Odważniki turniejowe, wykorzystywane w Girewoj sporcie. Wszystkie z nich mają dokładnie ten sam kształt i różnią się tylko wagą. Dzięki temu ćwicząc tymi kettlami w dwóch różnych miejscach, zawsze będziemy korzystać z identycznego sprzętu. Główną zaletą i zarówno wadą tych odważników, jest to, że wraz z ciężarem nie rośnie nam rozmiar uchwytu.
  2. Odważniki żeliwne są natomiast najczęściej spotykanymi kettlami w klubach fitness oraz na salach crossfit. W tym przypadku kształt w żaden sposób nie jest uregulowany przez co ciężko mówić o powtarzalności bodźca. Jedna osoba może ćwiczyć zupełnie innym odważnikiem od drugiej (różnice w kształcie, teksturze materiału, rozmiar chwytu itp.). Często spotykaną wadą tych odważników jest także ich nieprecyzyjny ciężar. Zmiana rozmiaru rączki oraz parametrów kettla wraz z wzrostem ciężaru odgrywa także znaczącą rolę. Łatwo sobie to wyobrazić na przykładzie tureckiego wstawania (TGU – Turkish Get up). Sięgając po coraz większy ciężar, wyzwaniem staje się nie tylko on sam, ale także utrzymanie dużego kettla, ponad linią wzroku.

Formy pracy z kettlami

W świecie Kettlebells istnieje wiele koncpecji treningowych. Dzieląc je najprościej, wymienilibyśmy:

  1. Girewoj Sport
  2. HardStyle
  3. Crossfit / Fitness

Ze wszystkich koncepcji wykorzystania kettli w treningu, najbliższa jest mi metoda „Hardstyle”. Chociaż pewnie jej zwolennicy woleliby, żeby nazywać ją „filozofią treningu”,a nie metodą. Podczas treningu HardStyle KettleBells, bardzo dużą uwagę zwraca się na:

  • technikę wykonywanych ćwiczeń,
  • pracę oddechową,
  • prawidłową aktywację odpowiednich grup mięśniowych,
  • tempo pracy.

Przez co jest to najbezpieczniejsza forma pracy z tymi odważnikami. Z tych względów jest ona najbliższa mojej filozofii treningowej.

Psst.. jeśli chcecie dowiedzieć się o innych koncpecjach treningowych, dajcie znać w komentarzu, a z chęcią przygotuję taki artykuł.


Dzięki temu szkoleniu uzupełniłem oraz usestymatyzowałem swoją wiedzę na temat pracy z tym sprzętem. Dokładnie opracowaliśmy podstawowe ćwiczenia takie jak: przysiad, martwy ciąg, swing… co przekłada się na jeszcze dokładniejszą pracę moich podopiecznych.


Zobacz moją ofertę i umów się na trening już dziś, aby skorzystać z pakietu trzech treningów wprowadzających! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć co się właśnie u nas dzieje, zajrzyj na Facebooka lub Instagrama!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *