Mobility Trainer

Moja przygoda ze szkoleniami rozpoczeła się dokładnie 21 października 2017 roku. Było to seminarium przeprowadzone przez Krzystofa Bajerę pod nazwą „Mobility Trainer”. Zapadło mi ono szczególnie w pamięci, ponieważ właśnie na tym szkoleniu poznałem ludzi z wielu branż sportu/fitnessu co dało mi do myślenia jak wszechstronny muszę być, aby zapewnić kompleksową opiękę moim podopiecznym. Krzystof w bardzo przystępny sposób przeprowadził nas przez zagadnienia takie jak:

  • Techniki mobilizacji. Między innymi: Rozciąganie statyczne oraz rozciąganie dynamiczne, Masaż / Automasaż, Trakcja;
  • Podstawy Kinesiotapingu;
  • Rola oddechu w trakcie pracy nad zakresem ruchu oraz jego znaczenie przy wspomaganiu stabilizacji;
  • Wpływ układu nerwowego na ruchomość stawu oraz znaczenie aktywacji odpowiednich grup mięśniowych dla poprawienia sprawności;
  • Flossing – leczenie kompresją.

W trakcie seminarium poznaliśmy także wybrane testy diagnostyczne. Była to dla mnie dobra podstawa, przed tym jak uzupełniłem ją w późniejszym czasie, podczas zajęc z kinezyterapii na uczelni.


Różne formy mobilizacji

Stretching statyczny – powinniśmy go traktować bardziej jako formę relaksacji po treningu, a niekoniecznie narzędzie do poprawy naszej ruchomości. Jeśli zastosujemy tę formę mobilizacji przed treningiem, możemy spodziewać się osłabienia siły mięśniowej. Dzieje się tak ze względu na nadmierne i nie w pełni kontrolowane rozciągnięcie włókien mięśniowych. Paradoksalnie, jeśli stretching statyczny stosujemy regularnie możemy zwiększyć ryzyko powstania urazu. Ma on wpływ na zwiększenie zakresu ruchu biernego w stawie, a czynny pozostaje bez zmian lub zmienia się nieznacznie. Wyobraźmy sobie nagłe niekontrolowane rozciągnięcie naszej kończyny. Pomimo, że nasz zakres bierny na to pozwala, to czynny (możliwości tkanek miękkich) już nie. Przez co dochodzi do ich urazu.

Stretching dynamiczny (zwany także stretchingiem funkcjonalnym) – jest dużo lepszym wyborem do rozgrzewki przed treningiem danej parti mięśniowej. Osobiście wykonuje go regularnie przed każdym treningiem. Przykładowo do zwiększenia odwiedzenia w stawach biodrywch co przekłada się na lepsze „otwarcie bioder” podczas treningu siadu.

PIR (poizometryczna relaksacja – jest to technika rozluźniająca wykorzystująca fenomen rozluźnienia mięśni po ich napięciu, stosowana do terapii pacjentów z bólem. W tym celu wykorzystuje się statyczne napięcie bolesnych i przykurczonych mięśni.

Przykłady masażu oraz różnice pomiędzy różnymi metodami. Głęboki masaż poprzeczny, rozcieranie podłużne / spiralne / poprzeczne. Masaż funkcyjny

Automasaż przy użyciu sprzętu. Rolowanie


Omówiliśmy także rolę stabilizacji w pracy nad poprawą jakości ruchu. Aktywizacja odpowiednich mięśni, w tym głównie mięśni brzucha oraz pośladkowych może znacznie poprawić stopień wykonywanych przez nas ćwiczeń. Nieodzownym elementem w pracy nad stabilizacją jest także kwestia prawidłowego oddechu. Powinniśmy potrafić oddychać w „różnych kierunkach”, czyli wykorzystywać zarówno tor brzuszny oddechu jak i tor piersiowy.


Flossing

Osobiście nie korzystam z tej metody co za tym idzie nie jestem ekspertem. Wykorzystuje ona zjawisko silnego przekrwienia w miejscu aplikacji przez rozluźnienie po zastosowaniu kompresji. Poprawia to metabolizm tkanek, wymianę płynów oraz przyspiesza dostarczanie składników odżywczych do danego miejsca. Ja natomiast obecnie jej nie wykorzystuje i traktuję bardziej jako ciekawostkę. Jest tak, ponieważ nie zawsze przynosi wymierne korzyści względem czasu, który poświecimy na jej przeprowadzenie. Z reguły nie poprawia ona zakresu ruchu ani siły mięśniowej. Za to daje krótkotrwałą ulgę w bólu co może pozwolić na zastosowanie innej techniki.


Dzięki weekendowi spędzonemu pod okiem niebywałego autorytetu w dziedzinie treningu, jakim jest Krzysiek Bajera, powiekszyłem swój warsztat. Przekłada się to bezpośrednio na lepszą jakość treningów personalnych wykonywanych pod moim okiem. Stałem się tytułowym Mobility Trainer!

Zobacz moją ofertę i umów się na trening już dziś, aby skorzystać z pakietu trzech treningów wprowadzających! Jeśli natomiast chcesz wiedzieć co się właśnie u nas dzieje, zajrzyj na Facebooka lub Instagrama!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *